Aylık Arşiv: Kasım 2009

Git ile branch 1

Tamam insan önce git nedir makalesi yazar diyorsunuz biliyorum :) o da gelecek zamanla ;)

Git in en güzel özelliklerinden branch Türkçesi dal :)   branch açtığınız anda o anki dosyalarınızın bir kopyasını alıp size bir dal açar. Bundan sonra bu dal üzerinde yapacaklarınız ana sistemi etkilemez. Bu arada ana sistemde bir sorun olurda çözülmesi gerekir yada birşeyler değiştirilmesi gerekir ise branch ler arasında switch “atlama” yapabildiğiniz için sadece ana sistemi etkileyecek işlemlerinizi ana branch üzerinde yapabilirsiniz. Ne zamanki yaptıklarınız ana sisteme atılmaya hazır hale geldi o zamanda ana branch ile merge “birleştirme” yapabilirsiniz. Bu aşamada da çakışmaların hepsini size listeleyerek çözüme sizin karar vermenize yardımcı bir çok tatlı, şirin araçları vardır.

Git ile lokalinizde yeni branch açmak için :

git branch branchAdı

git ile mevcut branch ler görmek için :

git branch -a

listedeki branchlerden yanında * olan aktif branch dir.

git ile aktif brach i değiştirmek için :

git checkout branchAdı

git ile lokalinizde olmayan sunucudaki aktif branch e ilk kez geçmek istediğinizde :

git checkout -b branchAdı origin/branchAdı

bundan sonra yine “-b” kullanmadan  branch e switch edebilirsiniz.

Git ile remote dan sizde olmayan brach i lokalinize çekmek

Git remote “sunucudakiBranch” diye bir branch var diyelim bu da sizin bir iş arkadaşınızın branch i ve sizde bunu lokalinizde editleyebilmek istiyorsunuz. Bu durumda branch e geçebilmek için remote branchi aşağıdaki şekilde lokalinize indirip bu branch e switch edebilirsiniz.

git checkout -b sunucudakiBranch origin/sunucudakiBranch

Ubuntu 9.10 (Karmic Koala) Hard Disk Hız Düşüşünden kurtulma

Merhaba,

Bu ne yahu :) bir an müşterilerimden birine email attığımı hissettim :) Şaka bir yana ubuntu 9.10 a geçtim ve başımdan bela eksik olmadı :( ubuntu 9.10 a geçmeyin canınızı sıkmayın 9.04 çok daha sağlam ve tutarlı “AKA stabil”.

9.10 a geçtiğimden beri bir yandan geliştirme işleri ile uğraştığımdan birden fazla uygulama paralel çalışıyor ve diskler arasında da veri uçuşu çılgın safhada lakin son zamanlarda hard diskimin diesel motor moduna geçmesi ve yoğun işlemlere kastığımda buna ekran kilitlenmelerinin eklenmesi ile laptop umu camdan atmam arasında sıkıştığım anlardan birinde dayanamayıp artık güncelleme beklemek yerine google yapmaya karar verdim.

Bulduğum sonuç ilginç ve komik bir şekilde işime yaradı “şimdilik”. Linux un çok eski versiyonlarından beri var olan bir parametreyi değiştirmek “ki bu parametre sisteminizin ne kadar hafıza ve/veya ne kadar swap alanı kullanacağını belirliyormuş”. Düzenlemeniz gereken dosya “/etc/sysctl.conf“. Dosya içerisinde “vm.swappiness” parametresi var ise bunun değerini 0 – 100 arasında bir değer veriyorsunuz. 100 e ne kadar yakında o kadar swap kullanıyor ki bu da hard disk yükü demek. Laptopumda 4GB ram olduğundan 0 yapmak istemedim değil ama :) 10 yaptım. Komut satırından nasıl yapıldığı aşağıdaki gibidir.

sudo nano /etc/sysctl.conf

Dosyanın sonuna da eklediğim satır “çünkü bende bu parametre yoktu :)

vm.swappiness=10

Mevcut sisteminizin kullandığı değeri görmek için de :

sysctl vm.swappiness

mevcut değer öntanımlı olarak 60 gelmektedir.

Dosya güncelleme bitincede komut satırından servisi restart edelim :

sudo sysctl -p

Ubuntu Gnome Öntanımlı İmage Viewer Değiştirmece

~/.local/share/applications klasöründeki mimeapps.list dosyasını açın

[Added Associations]

altında

image/png=

satırında noktalı virgülle ayrılmış değerler göreceksiniz. Bunlardan hangisini ilk sıraya alırsanız PNG dosyalarınıza çift tıkladığınızda gnome bu program ile açacaktır. ;)

Eğer Böyle bir satır yok ise ekleyebilirsiniz.

Bendeki dosyadaki ilgili satır :

image/png=gthumb.desktop;eog.desktop;opera.desktop;f-spot-view.desktop;gqview.desktop;gimp.desktop;thunderbird.desktop;gpicview.desktop;firefox.desktop;

Ayrıca tüm resim, imaj dosya uzantıları için ayrı ayarlar yapabilirsiniz. Misal Photoshop dosyalarınızı default olarak gimp ile açtırmak istiyorsanız; “gimp.desktop” u en başa almanız kafi. İlk program sonrasındakileri de alternatifler listesinde fare ile sağ tıkladığınızda getirecektir.

Yemek Sepeti 2. Hediyemi kazandım :)

Yemek sepetinden az önce gelen email ile pek bi sevindirik oldum :)

yemeksepeti.com & Ayışığı Dalış Merkezi işbirliği ile yapılan promosyon dahilinde, 300 TL değerindeki “CMAS 1* Dalıcı” kursuna ücretsiz katılım hakkı kazandınız.

Her ne kadar promosyon değiştirilemez dense de Ayışığı ile görüşüp CMAS 2 yapmaya çalışıcam bunu :) Çünkü bende zaten 1 var :)