Aylık Arşiv: Mayıs 2009

ubuntu 9.04 Jaunty ve flash player sorunu çözümü

burada yenisi var :)

ubuntu 9.04 de google analytics veya benzeri flash içeren bir siteye girdiğinizde sorunlar yaşıyor, facebook video ları sizin için kayboluyor ise şu script işinizi görecektir ;)

#!/bin/bash
# Script  created by
# Romeo-Adrian Cioaba romeo.cioaba@spotonearth.com
# Super minor updates by jason.melton[at]gmail[dot]com
# Released under GPL

echo "Stopping any Firefox that might be running"
sudo killall -9 firefox

echo "Removing any other flash plugin previously installed:"
sudo apt-get remove -y --purge flashplugin-nonfree gnash gnash-common mozilla-plugin-gnash swfdec-mozilla libflashsupport nspluginwrapper
sudo rm -f /usr/lib/mozilla/plugins/*flash*
sudo rm -f ~/.mozilla/plugins/*flash*
sudo rm -f /usr/lib/firefox/plugins/*flash*
sudo rm -f /usr/lib/firefox-addons/plugins/*flash*
sudo rm -rfd /usr/lib/nspluginwrapper

echo "Installing ia32-libs and nspluginwrapper"
sudo apt-get install ia32-libs nspluginwrapper

echo "Getting libs"
sudo getlibs -p libcurl3
sudo getlibs -p libnss3-1d
sudo getlibs -p libnspr4-0d

echo "Installing Flash Player 10"
cd ~
wget http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/flashplayer10_install_linux_081108.tar.gz
tar zxvf flashplayer10_install_linux_081108.tar.gz
sudo cp install_flash_player_10_linux/libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/
rm -rf ~/install_flash_player_10_linux/
sudo nspluginwrapper -i /usr/lib/mozilla/plugins/libflashplayer.so

echo "Linking the libraries so Firefox can find it."
sudo ln -sf /usr/lib/nspluginwrapper/plugins/npwrapper.libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/
sudo ln -sf /usr/lib/nspluginwrapper/plugins/npwrapper.libflashplayer.so /usr/lib/firefox-addons/plugins/

echo "Done :-) "

git “Project description file hasn’t been set” hatası

eğer bu hatayı alıyorsanız :

.git/description

dosyasını “her repo için” açıp içine bişiler yazın :) evet evet bişiler :) sorun çözülecektir ;)

öntanımlı crontab editörü nasıl değişir

ben redhat lerde default vi gelmesinden nefret ettiğimden her kurulum sonrası crontab editörünü nano yapmak için :

export EDITOR=nano

yapmam gerekiyor :)

windows dan ubuntuya

Evet artık microsoft dan kurtulmak adına makinama ubuntu 9.04 (jaunty) kurdum. Bir çok zorluk yaşadım ve dude olmasa idi bu zorlukları zor atlatırdım :)

Laptopum 64 bit intel Centrino 2 işlemcili 4 GB ram li ve 1 GB ekran kartı olan tatlı bir monster :) evet monster diye bir marka var. Kadıköyde bir Türk bilgisayar firması parçaları yurt dışından getirip topluyorlar. Bu konfigürasyonda kaliteli ve ünlü bir marka almaya kalksa idim en az iki katı öderdim ;)

Şimdi uygulama uygulama yaşadıklarımı özetlemek istiyorum:

Skype
bu güzel iletişim programı tüm platformları desteklediğini iddia ederken artık normal hale gelmiş olan 64 bit makinalar için linux desteği yok denebilir. Çakma bir versiyonu ubuntu forumlarında bulunabilir. Rhythmbox ile birlikte çalışmaz.

Winamp
wine gibi bir emulatör ile kuranlar olduğunu duydum ama şu ana kadar Rhythmbox, Amarok, Exaile kullandım ama en son olarak Songbird de kaldım ;)

Live Messenger
halk arasında msn dediğimiz bu şirin şey yine linux da çalışmıyor. bunun yerine pidgin vb. birden fazla “instant messaging” protokolünü destekleyen “aynı anda tek program içinde msn, gtalk, aim ..vb. hesaplarınızı bağlayarak kullanabileceğiniz programcık” lardan birini kurabilirsiniz. Pidgin biraz sorunlu belki o da 64 bit kurbanıdır :)

Office
Microsoft Office hali ile linux üzerinde çalışmıyor. Yine wine ile atılabilecek taklalar mevcut :) Lakin alternatifi olan OpenOffice.org da birkaç word belgesi denememde dökümanların şaftını dağıtarak tüm hevesimi kaçırdı :( Word belgelerini PDF formatına çeviren online siteler veya programlar mevcut lakin şu ana kadar çok kapsamlı aramamak ile birlikte ücretsiz ve iyi çalışan bişi bulamadım. Ücretsiz tanımına email adresiniz ile üyelik istenmemesi dahildir :)

VMWare
Sanal makina çalıştırabileceğiniz bu program paralı ve kırmadan kullanmak gerektiği için :) linux altında çok güzel bir alternatifini kullanmak sizi bu dertlerden kurtaracaktır. VirtualBox bu güzel sanal makina koşturucunun formatı VMWare default formatından farklı da olsa mevcut VMWare makinalarınızı bu formata çevirmek için çeviriciler mevcut.

Yedekleme
Bu konu ile ilgili çok güzel çözümler olduğunu duydum ama windows kullanırken de klasör kopyalamak benim için en güzel yedekleme idi :) bakalım bu konuda da yaşayacağım maceralar olur ise güzel bir makale çıkabilir :) Şimdilik ilk denememde ubuntu 9.04 henüz beta idi ve üzerinde çok fazla yükle/kaldır , deneme/yanılma/yanılmama yaparak sistemi şişirdim. Bu arada belki linux da şişmek diye bişi yoktur da benim windows dan kalma korkularımdan böyle zan etmiş olabilirim :)

Masaüstü
Linux masaüstünde compiz diye bişi var allah sizi inandırsın feci atraksiyonlu :) ilk bir hafta pencereler arası gezmeler masaüstüne takla attırmalar falan çok keyifli oluyor ama bir süre sonra insanoğlu buna da alışıp “e tamam artık atraksiyonlarla zaman harcamadan işe bakalım” deyip hepsini kapatabiliyor :)

Fontlar
Linux da windows fontları default olarak yok. Hatta bunlar lisanslı fontlar olduğu için illegal yöntemler ile yüklemeniz gerekebiliyor :) ama Mevcut fontlar da gayet tatlı ;)

Putty, SecureCRT
İlk kez geçecek ve windows üzerinde putty ile taklalar atmış bir dünya dedicated makinaya bağlantı kaydetmiş hatta SecureCRT gibi paralı olanından almış arkadaşlara gülüyorum sadece :)
Linux bu kardeşim shell zaten elinde ;) haa sys admin olup bu programları köküne kadar sömüren arkadaşlara şapka çıkartıp o kadar karıştırmadım baba deyip geçiyorum :)

Internet Explorer
Yok kardeşim öle bişi. Wine ile kasabilirsiniz ama çok stabil gelmedi bana bu takla. Onun yerine VirtualBox içine atın bir windows kullanın IE nizi. Tamam herkes de 4GB ram olmayabilir dimi :)

Zend
Zend de artık Eclipse altına geçtiğine ve eclipse de linux da çalıştığına göre nema problema.

Geany
Zend, Eclipse, NetBeans hiçbirini tanımam artık kardeşim. “Code Insight” proje bazında otomatik tamamlama diye özetleyebileceğim bu olay yüzünden kastıra kastıra bi hal ettiler beni. Hele linux altında NetBeans in şaftı bir kayık geldi sormayın. Geany gayet sade, güzel plugin leri ile bir çok sorununuzu çözebilecek tatlı, şirin vede böle sevgi kumkuması bişi ya. Bırakın şu kasıntıları, walla gelin Geany e :)

Aklıma gelmeyen Diğer
VirtualBox içerisinde 3 sanal makinam mevcut. Üçü de windows XP ama birinde IE6, birinde IE7 ve birinde IE8 olarak kullanıyorum :) Web development yapınca gerekebiliyor. Sanal makinalardan birinde tabi ki IE7 olan windows zorunlu ve iş gereği program müsvettelerini de attım, gerektikçe kullanıp kaçıyorum.

Efenim şimdilik bu kadar kalın sağlıcakla