Aylık Arşiv: Ağustos 2008

yemeksepeti.com ve lensim.com hediyesi

Bir yol hikayesi tadında olmasını ümid ettiğim bu tecrübemi paylaşırken şunu baştan belirteyim ben hiç lens kullanmadım :)

Yemeksepeti.com u bilmeyeniniz yoktur. Ben de her işyerinde sabahlayan, uyuyan ve yemek yiyen çalışan gibi buradan bol bol sipariş veren biriyim. Geçen (2 ay kadar önce :) ) her siparişim sırasında yaptığım gibi hediye çekilişinden lensim.com dan lens seçtim. Email adresimde bir de ne göreyim hediye kazandınız tadında bir mesaj :) . Az kaldı, “yeter bu spam den çekim” derken “yemeksepeti.com” başlığı ile kendini kurtardı.

Başta da belirttiğim gibi ben yoğun bir insanım :) 1 hafta içerisinde kendisini aktive ettim. Eğer aktive etmez isem yedek talihliye geçecekmiş :) . Sonrasında lensim.com sitesine 3-4 defa girip lens seçtim ama bir türlü bedavaya nasıl sipariş edeceğimi bulamadım. Bu süreç 1 ay haftada bir denemeler ve müşteri telefonu ile işe dönüp ne yaptığını unutmalar şeklinde devam etti.

Günlerden bir gün bol bol zamanım olunca yemeksepeti nin müşteri destek amaçlı online chat hizmetinden faydalandım. Çok yardımcı oldular; hediye seçimimi hediye [at] yemeksepeti.com a email atmam gerektiğini onların gerisini halledeceğini anlattılar. Gerçekten de böyle oldu. Ama olma süreci benden de kaynaklı olarak biraz uzun sürdü :) önce ilk mailım sanırım kayboldu :) sonra tekrar email attım. ilgileniyoruz gibisinden bir email geldi. tabi ben gene işlere gömülüp 1 hafta sonra çayımı yudumlarken lensim aklıma gelince yine email telefon trafiği başladı. Cep telefonumdan arayıp konu ile ilgili görüştüler. Görüşme sonucunda lensim.com a sipariş geçildi.

Lensim.com siparişi UPS ile göndermiş. UPS beni bulamamış?! Burası biraz komik zincirlikuyu koreşehitleri caddesini bilmeyen zincirlikuyu yada esentepe ye uğramamıştır ;) yine 1 hafta sonra ben çay içerken yine aklıma güzel lensim geldi :) yemeksepeti.com online destek de buldum kendimi email ile dönüş yapılacağını belirttiler, email geldi. UPS in bana ulaşamadığı ile UPS takip numarası bilgileri gönderildi. Bende biraz sitemkar şirket sitesindeki haritaya kadar adresi gönderdim :) Lensim.com daki bir bayan “ismi ve pozisyonunu açıklamamı istemeyebileceğinden burada yazmıyorum” UPS e gönderdiği bir email ile işlemleri yıldırım hızına çıkardı :) 15 dk sonra lens kapımdaydı :)

Duygularım karışık çünkü hiç daha önce lensim olmamıştı ve nasıl olacak merakı içersindeyim. Gülenlere şimdiden diim elim ağırdır :P

Ayrıca yemeksepeti.com ve lensim.com a ilgileri ve hediyeleri için teşekkür ediyorum. UPS e de azıcık sitem ediyorum ve bundan önceki kargo hizmet kalitelerine dönmelerini diliyorum.

Solüsyon alır almaz lensimi denicem :D

Internet Explorer 8 (AKA IE8 Beta 2)

Tüm htmlci :) {itirazı olan beri gelsin} arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Microsoft Internet Explorer’ının 8 versiyonunun Beta 2 sini duyurdu.

Bundan böyle site hazırlarken uyumluluk kontrolü yapılması gereken ana Browserlar listesi aşağıdaki hale geldi :

  1. Internet Explorer 6 (AKA IE6)
  2. Internet Explorer 7 (AKA IE7)
  3. Internet Explorer 8 (AKA IE8)
  4. Firefox 2
  5. Firefox 3
  6. Safari (iPod diyoruuum ;)
  7. Opera

Firefox 2 de çalışan sayfalar “genelde” safari ve opera da sorun çıkarmıyor.

Bu demek oluyorki bir site için gerekli HTML çıkarma (AKA kesme) süreniz 7 ile çarpılmalı. Tabi Murphy ile aranız iyi ise {bkz. ben} o zaman x3 ile de yırtabilirsiniz.

Keyifli Kesmeler …