Aylık Arşiv: Mayıs 2007

Almanya Türkiye ?

Kız kardeşim Melek, Erasmus ile bu sene Almanya da. Bu hafta arkadaşları ile burada bir organizasyon yaptılar. Türk ve Alman öğrenciler, iç mimarlar, mimarlar ve tasarımcılarla bir hafta boyunca geziler, workshop lar ve seminerler yapıyorlar. Organizasyon dan sorumlu hocaları tam bir fiyasko hatta adamın Türk olmasından şüphelenmeye başladım :) Dünya yansa adamın umru değil hallederiz deyip geçiyor. Bunun yanında öğrencileri de götürebildikleri en kötü yerlere götürmeyi de başardılar.

İlk gün o kadar komikti ki Türk gecesi izlicez diye bir yere gittik 3 dansöz çıktı (bu arada öğrencilerden devamlı para alınıyor), ertesi gün boğaz turu yaptık takaya dansöz geldi, akşamda biz dedik tanıştıklarımızı ve gelmek isteyenleri bi nargileye götürelim. Orda da (Tophane) dev ekranda İBO ve dansöz :) Çocuklara anlatma ihtiyacı hissettik biz böle gün aşırı dansöz izleme modunda değiliz yanlış anlamayın diye :)

Hele ilk gece kızlardan birine yer ayarlanamamış kızcağız ağlıyor ne yapıcam diye biraz güldürdük falan yer ayarladık ama merak da ettim Meleğime sordum “neden ağlıyor ne var bunda eninde sonunda yer bulunur ?”. Cevap enteresan geldi “Almanları bilmiyorsun abi, onlar yat saati geldi mi yatar uyurlar geride kalana da bakmazlar” ???

Bu arada çok çok güzel Alman kızları olduğu da dikkatimi çekmedi değil hatta bir ara “Sarı gız aman” diye Türkü bile yakacaktım :)

Ayrıca eğitim sistemleri çok farklı, hayata bakış açıları çok farklı, one night stand dediğimiz olaya bile bakış açıları çok farklı. Çok içiyor ama edepli içiyorlar. Saygılılar vs… sevdim kerataları vesselam.

Bu arada Almanyadaki Türk öğrenciler (Alman vatandaşı olmuş olanlar) çok fenaydı hani burdakilerle hepsini değerlendiremem ama fiziksel olarak gelişip beyinsel olarak gelişememek neymiş tekrar görmüş oldum ;)

işe dönmem lazım devamını yine yazarım :)